



Doktor Lorimer Moseley z Uniwersytetu w Oksfordzie badając metody ulżenia pacjentom cierpiącym na chroniczne bóle doszedł do zaskakujących wniosków.
Do badania wzięto dziesięciu ochotników, z chronicznym bólem w ramieniu. Rzecz została opisana w publikacji naukowej w 2009 roku. Uczestnicy eksperymentu proszeniu byli o wykonywanie określonych ruchów chorą ręką, który wywoływały uczucie bólu, przy czym badanie przeprowadzano w seriach zmieniając to, co badani widzą. W kolejnych testach wykorzystano lornetkę, z optyką bez powiększenia, z optyką powiększającą obraz oraz z optyką zmniejszającą obraz, następnie proszono o informację zwrotną o sile odczuwanego bólu.
Zachowując inne warunki eksperymentu bez zmian, pacjenci obserwujący własne ramię w powiększeniu, twierdzili że odczuwają ból silniej. Symetrycznie pacjenci patrzący na swoje ramię w pomniejszeniu odczuwali złagodzenie bólu. Można wysnuć przypuszczenie, że informacja wizualna ma w naszym mózgu priorytet i potrafi modyfikować, w tym wypadku skalować, odczucia pochodzące innych zmysłów, co można wykorzystać w terapii.
Skuteczna terapia iluzją nie jest niczym nowym. Znamy dobroczynne efekty przeprowadzonego w odpowiednich warunkach leczenia przy pomocy placebo. Znane są też pozytywne efekty leczenia pacjentów z bólami fantomowymi w amputowanych kończynach przy pomocy zwykłych luster. Ten sposób leczenia opisał po raz pierwszy Dr Vilayanur Ramachandran w roku 1990. Pacjentom ulgę przynosiło patrzenie na zdrową kończynę odbitą w lustrze w taki sposób, by jej obraz nakładał się na miejsce, gdzie jest kończyna chora.
Źródło grafiki: howtocopewithpain.org
Zajrzyj do Sakkary w Egipcie. Jest tam kompleks świątynny mający około dwadzieścia sześć sarkofagów, które są precyzyjnie wykonane z marmuru. Być może nic w tym nadzwyczajnego ale problem rodzi się wtedy gdy zaczniemy myśleć po co i dlaczego ktoś miał by je tam umieszczać zwłaszcza gdy obecnie wszystkie są puste. Ich wielkość z góry mówi o tym, że nie były one przeznaczone dla ludzi. Ich długość jest ponad pięciometrowa a wysokość ponad trzy metrowa. Aby podnieść pokrywę jednego z nich, brak nam we współczesnych czasach narzędzi i technologii aby to uczynić. Ktoś jednak wszystkie je otworzył. Po co?