




W Nowej Zelandii odkryto sensacyjną skamielinę nietoperza sprzed 16 mln lat, drastycznie różniącą się od jego współczesnych ziomków.
Przede wszystkim osobnik posiadał cztery kończyny, na których, jak wszystko wskazuje, całkiem sprawnie się poruszał. Druga informacja jest równie ciekawa, a mianowicie – jego środowiskiem naturalnym był las tropikalny. Czyli nie jaskinie i groty, lecz normalna dżungla była miejscem bytowania naszego gacka, zwanego fachowo Mystacina miocenalis.
Naukowcy z School of Biological, Earth & Environmental Sciences podkreślają, że opisywany przypadek pokazuje jak ewolucja zmuszała gatunki do przystosowywania się do środowiska życia. Mystacina miocenalis nie był mnichem; jego dieta była bardzo urozmaicona. Spożywał owoce, nektar kwiatowy, owady, a nawet pająki.
Do dzisiejszych czasów opisywany osobnik nie dotrwał, ale żyją obecnie jego krewni z grupy Mystacina. Chodzić tak jak ich praprzodek już nie potrafią, bo nie posiadają kończyn przednich.
Źródło grafiki: Science Daily
Tagi: prehistoriaZiemiażycie
W Boliwii znajdują się najstarsze budowle megalityczne datowane na 17 tys. lat p.n.e., ale mogą liczyć nawet setki tysięcy lat (Poznański). Bloki granitu ważące setki ton przycięte są z wielką precyzją, z kątami prostymi zachodzącymi na siebie i szlifem na powierzchni jakby używano lasery. Posiadają idealnie proste krawędzie i równiuteńko rozmieszczone otwory. Budowle znajdują się nawet na wysokości 4 tys. m. n.p.m., gdzie już nie rosną drzewa, które mogłyby służyć do budowy ramp dla przesuwania tak wielkich i ciężkich bloków. W murach świątyni Tiahuanaco znajdują się rzeźbione głowy przedstawiające nie tylko mieszkańców Ameryki Pd., lecz WSZYSTKIE rasy ludzkie naszej planety, a stela pośrodku dziedzińca – Wirakoczę wyglądem wyraźnie odbiegającego od rasy indiańskiej (posiada wąsy, brodę, których Indianom brak) i raczej przedstawia Sumera z dorzecza Eufratu i Tygrysa.